2009. dec. 24.

Ádám és Éva

A karácsonyi nagytakarítás hál’ Istennek megmaradhatott nekem – és a könyvek portalanítása során, ami Lelkemnek mindig megnyugtató feladat, ráakadtam a kopottas, zöld vászonkötésű és olyan jó illatú könyvecskére. Oldalán fekete háttérben a kopottas aranybetűk: NERUDA. Automatikusan lapoztam arra a bizonyos százkilencvenötödik oldalra és tudtam, hogy a következő lapon mi vár: erősen és határozottan áthúzott utolsó sor és alatta a javított fordítás kék tintával… a Forrás, aki akkoriban A Múzsa volt, tudta hogyan helyes… hát, íme…

Mezítlenül, akár a kezed, oly egyszerű vagy

Mezítlenül, akár a kezed, oly egyszerű vagy,
parányi, sima, földi, áttetsző és kerekded,
hold-vonalú a tested, almafákkal szegett út,
mezítlen oly sudár vagy, mint meztelen kalászok.

Olyan kék vagy mezítlen, akár az éj Kubában,
a hajad csupa csillag s futó hajnalka-inda,
mezítlen oly aranyló s óriás vagy,
mint a nyár egy arany katedrálisban.

Mezítlen oly kicsiny vagy, mint a körmöd,
gömbölyű, tiszta, rózsás, míg fel nem kél az új nap,
s be nem zár a földalatti világba,
a ruhák és teendők hosszú alagútjába,
hol fényed fátyolos lesz, fakó és lombjafosztott,
s mást sem kíván, mint újra kézzé válni, mezítlen.

(Pablo Neruda)

A kötet az asztalon pihen, álmodik. És soraimat indítja ma, Ádám és Éva ünnepén, a Szenteste szó szerinti előszelében, a Zöldek illatában… hát íme az én Ádámom és az én Évám. Nem adom Őket.

A Forrás, mint Éva.
A Barátném már Anyuka!!! Egy csodálatos, egyéves kisfia van, aki a szó legnemesebb értelmében nap nap után kifacsarja anyai erejét… a szó legirigylésreméltóbb voltában is… És aki valószínűleg lebiggyeszti majd dúrcásságának első jeleként az alsó ajkát ha leírom, hogy megtaláltam azt a képet is, amin Múzsaként láttam még Őt ragyogni… bár elkésett az órákról… bár dugdosta a vaskos Neruda-kötetet a padban… és ahogy elmélázva bámult ki a mögöttem lévő padból az ablakon… és szünetben bújtuk és ittuk a Sorokat… de ma már Anya… és minden Fénye és Ragyogása ott totyog előtte… azt hiszem, testet öltött…

A Múzsa, mint Ádám.
Évekig voltam gúzsba kötve. Bevallom önkéntesen. Bevallom sohasem merve a boldogságot igazán. Bevallom, hogy mégsem inspirál azóta Senki és Semmi úgy, mint azokon a lopott Hajnalokon. Bevallom, hogy egy-szerelmű Nő vagyok. Bevallom, hogy néha rettegek, hogy a Múzsám visszatér.

könnyek között téblábolok
mert sokan felejtenek, de emlékezni jobb
főleg így – Ádám és Éva napján
2009. dec. 16.

é r z é s

ha elindíthatnám a Szavakat
megkérnélek,
hogy ne
csak
ne érints meg…
de hirtelen
megnémult
megtorpant
bőrömön
ujjaid nyomában
langyos könny csorog

(2009.07.29.)


vannak olyanok, Akiknek lételeme az Érintés

és vannak néhányan azok a Bizonyosak, akikben mindez, bőrük selymének érintése, elindít egy olyan kaszkádot, ami emlékek, Fájások és Áldások tömkelegét szabadítja és szakítja fel egy, a hétköznapok során tökéletesen lezárt Mélyből…

és bármennyire is vágynak Arra, hogy érintsék, vagy öleljék Őket, akár karok vagy testek, nem megy – mert nem tudják, hogy mi lesz a következménye…

mert egyszer már sokat veszítettek

és nem tudnak túllépni a dolgokon – hozzájuk tapad, mint megannyi szemcséje az Életnek…

de tudják, hogy lesz még hidegebb is…
és ezért védekeznek tovább, olykor az Élet ellen is…

hát így esett meg velem, hogy túljutottam a Rák születésnapján, a sokadik vers megszületése nélkül, csak úgy hétköznapian és banálisan terelve és túlélve a napokat és akkor is hajnalig dolgoztunk… és zsibbadt már a Testem – bűn-e fáradtnak lenni több, mint 18 óra folyamatos munka után? Igen, az én szakmám hite szerint igen… és mégis éreztem, ahogy gyengül minden bennem…

vártam az Ébredést, hogy a gyógyszerek ideje lejárjon, hogy visszatérjen az (ön)Kontroll a Testbe és akkor… csak úgy, mindennemű előjel nélkül –

átölelt…
körülölelt…

és én ott álltam, magamtól már szinte elidegenülten és elmenekülten és beleborzongtam a Másik Test melegébe, a szokatlan történésbe… mert beletúrtad magad a bőrömbe és az illatomba… amit persze, hűen az Emlékhez, meg kellett dícsérned…

akkor Bibe még a fürdőszobában volt…
törölközés közben végig bámulta magát a tükörben, mert most végre mert egy kicsit boldog lenni és emlékezni akart arra, hogy ilyenkor hogyan csillog, él szemének Barnasága…

„Gyere, mert mindjárt kezdődik, addig nem alhatunk el” – mondta a Rák és ott állt meztelenül a meztelen ablakszem előtt… a Lány kiszaladt – várni, folytatni a pillanatnyi Csodát… a Fiú pedig körülölte a lelkét, a testét és akkor megjelent a felkelő nap első sugara és izzott a Hajnal… és megfürödtek még egyszer, de most az ébredő Fényben, a Hajnalban, mert nem tudhatták, ez lesz-e az utolsó…

hová lett a váram?